Urumeako Kronika

Kronika logotipoa

Astelehena2019ko abuztuak 19

Ereñotzu Hernani Arano Astigarraga

2019/05/21, asteartea

Bailarako 56 korrikalarik aurre, ur eta lokatz artean, igandeko giro petralari

Igor Miner ereñotzuarra (129), semea alboan duela, helmugatik gertu. Argazkia: Mikel Arberas
Igor Miner ereñotzuarra (129), semea alboan duela, helmugatik gertu. Argazkia: Mikel Arberas

175 lagunek osatu zuten Ereñotzuko Mendi Lasterketa; Ereñotzu, Hernani, Astigarraga eta Aranokoak, tartean.

ARGAZKI ALBUMA - Mikel Arberasek ateratakoak

Ez zizkieten gauzak erraz jarri, larunbat eta igandeko euriteek, Ereñotzuko Mendi Lasterketa­ko partehartzaileei: ezusteko erre­katxoak, lur-jausiak, lokatza, jai­tsiera irristakorrak... Baina eguraldi petralari aurre egin, eta izena eman zuten 200 lagunetatik gehienak azaldu ziren Ereñotzura, mendiaz gozatzeko asmoz: 175 lagunek osatu zuten lasterketa.

Horietatik, asko izan ziren Urumea bailarakoak; 56 guztira. Ereñotzutik bertatik, bederatzi lagun animatu ziren, eta beste 43 Hernanitik. Astigarragako hiruk ere hartu zuten par­te, eta korrikalarien artean zen Josu Sarobe aranoarra ere.

Partehartzaileen artean izan ziren, orain arteko antolakuntza taldeko bi kide ere, Mikel Otegi eta Gaizka Sarasola. Eta 1 eta 2 dortsalak eman zizkien oraingo antolakuntza taldeak, zortzi urtez egindako lanari omenaldi txiki bat eginez.

Ereñotzura bidean sortutako trafiko arazoak tarteko, ordu erdi beranduago abiatu ziren lasterketak: aurrena, 10:00etan, gogotsu osatu zuten ibilbidea haur eta gaztetxoek; eta ondoren, 10:30etan abiatu zen helduen lasterketa.

Helmugan, Xuban Ezeiza urnietarra eta Leire Fernandez errenteriarra izan ziren azkarrenak. Andoni Olazagirre hernaniarra sartu zen bigarren mutiletan, eta hirugarren postua konpartitu zuten Unai Do­rronsoro eta Xabier Mugika la­gunek, elkarrekin iritsita; beasaindarra bat, Alkizakoa bestea. Nesketan, Ainhoa Jauregi urnietarra izan zen bigarren, eta Saioa Arkonada oñatiarra hirugarren.

Sari banaketaren ondoren, makina bat opari ere zozketatu zituzten, partehartzaileen arte­an; eta hamaiketako goxoaz go­zatu zuten denek, helmugan.

Mikel Arberasek ateratako argazki guztiak ikusgai daude hemen.


EREÑOTZUKO MENDI LASTERKETA

SAILKAPENA

1  Xuban Ezeiza Zapiain  1:07:18

2  Andoni Olazagirre Lasuen  1:09:53

3  Unai Dorronsoro Garmendia  1:11:07

4  Xabier Mugika Letamendia  1:11'07

5  Pablo Juaristi San José  1:12:44

6  Jon Maiztegi Pagaldai  1:12:58

7  Sergio Ruiz Estevez  1:13:05

8  Egoitz Izagirre  1:13:16

9  Aritz Mujika Bidaurreta  1:13:20

10  Iñaki Arabolaza Berrotaran  1:14'12

11  Mikel Legarreta Astiasaran  1:14:37

12  Unai Legarreta Astiasaran  1:14:48

13  Ibon Zabala Arruti  1:18:09

14  Meltxor Iza Pérez  1:18:24

15  Uhaitz Irazustabarrena  1:18:28

16  Eneko Gurrutxaga Ugarte  1:19:02

17  Aimar Leibar Anduaga  1:19:07

18  Mikel Gurrutxaga Perez  1:19:16

19  Gorka Lopez De Arregi  1:19:32

20  Iñigo Gurrutxaga  1:19:55

21  Mikel Artola Altuna  1:20:06

22  Xabat Pagola Balerdi  1:20:08

23  Iraitz Santa Kruz Ugalde  1:20:37

24  Marc Bages Bosch  1:20:47

25  Gaizka Sarasola Etxeberria  1:21:57

26  Joseba Placeres Casas  1:22:37

27  Iker Intxausti Urrutibeaskoa  1:23:14

28  Ander Azurmendi  1:23:40

29  Emaitz Arka Mateos  1:23:43

30  Eneko Aizagirre Lasarte  1:23:45

31  Oskar Gaskon Zabala  1:24:18

32  Ivan Sorondo Salazar  1:24:32

33  Leire Fernandez Abete  1:24:33

34  Aitor Urruzola Balerdi  1:24:40

35  Josu Sarobe Olaetxea  1:24:43

36  Roberto Puertas Blanco  1:24:50

37  Roberto Sigler De La Fuente  1:24:58

38  Araitz Galatas Zendoia  1:25:18

39  Israel Ruiz Garmendia  1:26:10

40  Jose Mª Garmendia Izagirre  1:26:35

41  Xanet Goenaga Arsuaga  1:26:39

42  Ainhoa Jauregi Zubeldia  1:26:44

43  Xabier Alcorta Beguiristain  1:27:17

44  Anartz Mendizuri Arbelaitz  1:27:18

45  Xabier Navarro Imaz  1:28:40

46  Asier Garzia Aranburu  1:29:18

47  Xuban Iturrioz Martirena  1:29:31

48  Aitor Artetxe Maritxalar  1:29:35

49  Tomax Elorza Izagirre  1:29:37

50  Kepa Nazabal Etxeberria  1:30'05

51  Saioa Arkonada Perez  1:30:08

52  Aitor Beitia Igartua  1:30:27

53  Ugutz Telletxea Hualde  1:30:34

54  Joseba Aldasoro Alberro  1:31:36

55  Beñat Alvarez Recio  1:31:37

56  Xabier Irastorza  1:31:46

57  Xabier Almorza  1:32:15

58  Jon Murua Etxeberria  1:32:16

59  Aritz Bengoa Lejardi  1:32:53

60  Casian Oprea  1:32:54

61  Anjel Zuriarrain Ollo  1:33:01

62  Imanol Galarraga Errazquin  1:33:11

63  Gonzalo Gomez Rosado  1:33:25

64  Jon Iturbe Mujika  1:33:39

65  Mikel Otegi Uzkun  1:33:49

66  Igor Miner Erroitzenea  1:34:09

67  Jon Rubio Astigarraga  1:34:11

68  Antonio Jimenez Molina  1:34:13

69  Xabier Etxabe Ibarburu  1:34:50

70  Xabier Elizalde  1:35:15

71  Iñaki Villalba Etxebeste  1:35:19

72  Eneko Urain  1:35:27

73  Axier Mingo Arruabarrena  1:35:34

74  Unai Beloki Garmendia  1:35:50

75  Teodoro Cacho Etxeberria  1:35:51

76  Julen Zuaznabar Abendaño  1:36:07

77  Ahetze Etxeberria Pellejero  1:36:17

78  Gari Albizu Lasa  1:36:52

79  Nagore Arizaga Iribarren  1:37'24

80  Xabier Carrera  1:37:37

81  Oihane Ziganda San Juan  1:37:44

82  Sergio Villar Hernandez  1:38:00

83  Joxerra Hernández Gil  1:38:14

84  Aimar Cabada  1:38:34

85  Ainhoa Arruti Loyarte  1:38:42

86  Julen Goikoetxea Rodriguez  1:38:43

87  Mikel Ruiz de Galarreta Etxeb.  1:38:47

88  Ekaitz Zubeltzu Loiarte  1:39:01

89  Belén Ezkurra Nagore  1:39:27

90  Alazne Eceiza Telleria  1:40:44

91  Asier Pedrosa Untzilla  1:40:51

92  Aritz Bengoetxea Izagirre  1:41:43

93  Eñaut Ayerza Mitxelena  1:41:55

94  Raul Ropero  1:42:04

95  Aitana Amondarain Eskisabel  1:42:07

96  Jon Azaldegi Lakuntza  1:42:17

97  Asier Isasti  1:42:33

98  Sergio Fernandez Usandizaga  1:42:34

99  Aritz Barrante Arratibel  1:42:36

100  Libe Lafuente  1:42:43

101  Aitor Iturralde  1:43:02

102  Asier Bolinaga Iracheta  1:43:04

103  Inge Olano Legorburu  1:43:22

104  Unai Amondarain  1:43:23

105  Olatz Aizpitarte Uriarte  1:43:24

106  Ander Salaberria Estefano  1:43:25

107  Xabier Izaguirre Irazusta  1:43:26

108  Asier Belaunzaran  1:43:38

109  Joxemari Portu Azpiroz  1:43:47

110  Jon Leiza Luis  1:44:31

111  Antonio Navas Pérez  1:44:34

112  Mikel Lopez Lopez  1:44:49

113  Mikel Otxotorena Zabaleta  1:44:55

114  Amaia Etxebeste Garikano  1:45:20

115  Roberto Jerez Díaz  1:45:43

116  Alain Azkue Mazarredo  1:45:58

117  Ander Fabra Echaniz  1:46:24

118  Jon Erdozia Igoa  1:46:32

119  Miguel Granado  1:46:45

120  César Aldea Barrera  1:46:46

121  Aitor Jauregui Irazusta  1:47:16

122  Ibai Usabiaga Salaberria  1:47:30

123  Ekhi Oñate Arrozpide  1:48:20

124  Peke Trujillo Armendariz  1:48:23

125  Ana Megias Garcia  1:48:24

126  Ivan Segovia Grajera  1:49:09

127  Aitor Aramendi Lizarribar  1:49:10

128  Maddi Amatriain  1:50:15

129  Igor Galarraga Zamora  1:51:29

130  Ivan Gonzalez Franco  1:51:47

131  Xabier Aizpuru Bonel  1:31:52

132  Amaia Seminario Fonseca  1:52:14

133  Anna Maria Lloveras Moreno  1:53:03

134  Rakel Estibariz Etxeberria  1:53:04

135  Nahikari Hospital Jauregui  1:53:10

136  Ion Otxotorena Zabaleta  1:53:15

137  Iker Sevillano Santana  1:53:16

138  Mikel Martínez Del Cura  1:53:17

139  Alfredo Rodríguez Imaz  1:53:19

140  Iñigo Odriozola Urbieta  1:54:28

141  Aitor Bidaurreta  1:54:58

142  Asier Gurrutxaga Lopetegi  1:54:58

143  Urko Zaldua Zuaitz  1:55:23

144  Jone Ezcurra Ibarra  1:56:04

145  Ane Lizeaga Parrizas  1:56:40

146  Iñaki Monasterio Iruretagoy.  1:57:30

147  Maddi Arrazola Agirre  1:57:31

148  Mara Olazabal Larrañaga  1:57:49

149  Alfonso Miguel Leoncio  1:58:09

150  Uxue Mingo Arruabarrena  1:58:29

151  Raul Ferrer Gil  1:58:30

152  Aritz Zuaznabar Martinez  1:58:40

153  Maialen Garciarena Artola  1:58:56

154  Eneko Galdos Iriondo  1:58:58

155  Riovana Sandra Nuñez  1:59:05

156  Aitor Aiestaran Trevijano  2:00:16

157  Urtzi Gartzia Montero  2:03:14

158  M. Jose  Hernandez Caro  2:09:05

159  Maialen Manzisidor Aldalur  2:09:45

160  Amaia Cortés Etxabe  2:09:45

161  Ander Guerrero Aizpuru  2:09:45

162  Gonzalo Saavedra Perez  2:10:19

163  Iker Etxebarria Lasarte  2:10:30

164  Ainhoa Saizar Lizeaga  2:11:43

165  David Alonso  2:12:43

166  Antonio Ferrera Antonio  2:12:43

167  Iñaki Ojeda Odria  2:15:28

168  Maite Begiristain  2:15:48

169  Aritz Zerain Miner  2:16:05

170  Ainara Atorrasagasti Urizar  2:22:41

171  Ione Pagonabarraga Urionag.  2:22:41

172  Iñaki Urkizar Zubelzu  2:30:38

173  Lander Jimenez Rodriguez  2:43:27

174  Xabier Garmendia Olano  2:43:28

175  Marta Sastre Seco  2:46:18